Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem – wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin – poinformował o zgodzie Komisji Europejskiej na przedłużenie wszystkich dotychczasowych instrumentów pomocowych dla firm. Z kolei dzień przed Wigilią, sam premier Mateusz Morawiecki – pospieszył do przedsiębiorców z dobrą nowiną i prezentem pod choinkę. Tym razem chodzi o unijną akceptację na realizację pomocy w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0, o czym szef rządu zakomunikował poprzez Twittera.

Zielone światło ze strony Komisji Europejskiej na ratowanie polskich przedsiębiorców

W pierwszej kolejności KE wyraziła zgodę na umorzenie 100 proc. subwencji, jakie otrzymali przedsiębiorcy w ramach wiosennej Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Pomimo, iż większość firm i tak miała nadzieję na przekwalifikowanie udzielonego wsparcia na pomoc bezzwrotną, to dopiero ta decyzja ostatecznie pozwala firmom odetchnąć z ulgą. Dobrą wiadomość przekazał podczas konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin, dodając, że unijna zgoda obejmuje także przedłużenie działania wszystkich instrumentów pomocowych.

W dniu 23 grudnia 2020 roku, wczesnym popołudniem, Kancelaria Premiera „zaćwierkała” za pośrednictwem konta na Twitterze o pełnym sukcesie negocjacyjnym z Komisją Europejską. Unia zaakceptowała opracowany przez polski rząd program Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla wybranych branż – o czym szerzej informowaliśmy na naszych łamach tutaj.

Dla porządku przypominamy, że w przypadku mikrofirm – wysokość wsparcia zależna będzie od spadku obrotów (przychodów). W sytuacji, kiedy w okresie kwiecień-grudzień lub w IV kwartale 2020 roku mikroprzedsiębiorstwo odnotowało spadek rzędu 30-60 proc. w stosunku do analogicznego okresu z roku 2019 – może otrzymać subwencję 18 tys. zł na jednego pracownika. Jeżeli obniżka obrotów przekroczyła 60 proc., wówczas wartość środków pomocowych wzrasta do kwoty 36 tys. złotych (maksymalnie firma może dostać 324 tys. zł). Warunkiem koniecznym do tego, aby wsparcie mogło mieć charakter bezzwrotny, jest utrzymanie w 2021 roku zatrudnienia na niezmienionym poziomie.

Jeśli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa, u których suma bilansowa nie była większa, niż 43 mln. euro, a obroty nie przekroczyły 50 mln. euro – to mogą one otrzymać nawet 72 tys. zł w przeliczeniu na pracownika etatowego. Warunkiem ubiegania się o subwencję, jest spadek obrotów o min. 30 proc. na przestrzeni 12 miesięcy (w relacji do okresu kwiecień-grudzień lub ostatniego kwartału 2020 roku). Górna granica pomocy, jaka może być przyznana małej bądź średniej firmie – nie może przekroczyć 3,5 mln. złotych.

Szansa na finansową kroplówkę dla turystyki i „bonus” dla górskich gmin. Czy „pacjent” przeżyje?

Jak się ostatecznie okazało, po wielu perypetiach i zakrojonych na szeroką skalę działaniach lobbingowych, wśród beneficjentów pomocy w ramach Tarczy PFR 2.0 – znalazło się sporo PKD z sektora turystycznego. Wsparcie mają otrzymać m. in. organizatorzy i pośrednicy turystyki, hotele, przewoźnicy, piloci wycieczek, agenci czy przewodnicy turystyczni. W kontekście braku realnych perspektyw na przywrócenie w najbliższym czasie normalnego ruchu i aktywności turystycznej, subwencje są niewielkim pocieszeniem. Wielu firmom z branży nie udało się dotrwać do tego momentu, a inne są na skraju bankructwa, dlatego z pewnością przeznaczą wsparcie na spłatę dotychczasowych zobowiązań.

Część podmiotów funkcjonujących w segmencie około turystycznych usług, miało szansę na podreperowanie nadwątlonego budżetu w czasie ferii zimowych. Rząd pozbawił jednak wielu przedsiębiorców złudzeń, z chwilą, gdy ogłosił 3-tygodniowy lockdown i całkowite zamknięcie w okresie od 27 grudnia do 17 stycznia m. in. działalności hotelowej. W dniu 22 grudnia 2020 roku, premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowej tarczy antykryzysowej dla samorządów oraz firm zlokalizowanych na południu kraju. To właśnie górskie rejony Polski zostały najbardziej poszkodowane nagłymi restrykcjami i ograniczeniami na czas zimowych ferii, dlatego – zgodnie z zapowiedzią premiera – trafi tam dodatkowy miliard złotych. Wsparcie to również uzyskało akceptację ze strony Komisji Europejskiej.

Jak składać wnioski o wsparcie z PFR?

Obsługą wniosków dotyczących subwencji w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0, zajmować będą się banki, które pośredniczyły już w kolportowaniu wiosennych środków pomocowych. Wśród instytucji bankowych, jakie rozdzielać będą pieniądze dla przedsiębiorców, są m. in.:

 • ·         Alior Bank,
 • ·         Bank BPS oraz zrzeszone i współpracujące z nim Banki Spółdzielcze,
 • ·         Bank Millennium,
 • ·         Bank Pekao S.A.,
 • ·         Bank Pocztowy,
 • ·         BNP Paribas Bank Polska,
 • ·         BOŚ Bank,
 • ·         Citi Handlowy,
 • ·         Credit Agricole,
 • ·         Getin Noble Bank,
 • ·         Idea Bank,
 • ·         ING Bank Śląski,
 • ·         Inteligo,
 • ·         mBank,
 • ·         Nest Bank,
 • ·         PKO Bank Polski,
 • ·         Santander Bank Polska,
 • ·         SGB-Bank S.A.,
 • ·         Banki Spółdzielcze SGB.

Rozpoczęcie naboru wniosków na wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju – przewidziane zostało na 15 stycznia 2021 roku.