Niespodziewana choroba, kontuzja czy wypadek mogą dotknąć każdego – także podczas urlopowych wojaży. Dlatego warto zainwestować w korzystne cenowo ubezpieczenie turystyczne, indywidualnie dopasowane do osobistych oczekiwań i preferencji. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy na całym świecie żniwo zbiera koronawirus. Czy ubezpieczenia obejmują też COVID-19? Co wchodzi w ich skład? Ile kosztują? Na wszystkie pytania odpowiadamy w artykule.

Ubezpieczenie turystyczne – co obejmuje?

Każdy wyjazd zarówno w kraju, jak i za granicą, może się wiązać z ryzykiem – nawet w postaci niegroźnych kontuzji. By uniknąć nadwyrężenia budżetu oraz innych konsekwencji, warto wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne. Chociaż nie jest to obowiązek wczasowicza, przynosi ono mnóstwo korzyści. Co zawiera ta dodatkowa forma zabezpieczenia?

W jej skład często wchodzi assistance. Na czym polega? Między innymi na świadczeniu telefonicznego wsparcia. Zapewnia pomoc w tłumaczeniu, wyszukaniu odpowiedniej placówki medycznej czy wsparciu w codziennych czynnościach. Może to być na przykład rezerwacja stolika w restauracji, wynajem przewodnika czy inne kwestie organizacyjne związane z pobytem. 

Do najważniejszych elementów polisy turystycznej należą jednak koszty pokrywające leczenie i wypadki. Jeśli dojdzie do nagłej choroby lub urazu, a nawet jego trwałych następstw, towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia finansową ochronę. W ubezpieczeniu turystycznym znajduje się również ochrona odpowiedzialności cywilnej i bagażu, jeśli tylko nastąpi jego uszkodzenie, kradzież lub zaginięcie.

Ubezpieczenie turystyczne pokrywa także podróż lotniczą. Obejmuje zwrot kosztów na wypadek anulacji lotu lub jego opóźnienia. Wiele towarzystw oferuje też je w razie rezygnacji, jeśli jest ona uargumentowana ważnymi zdarzeniami życiowymi – na przykład poważną chorobą. 

Należy pamiętać, że koszty leczenia są ubezpieczone do pewnego limitu. Jest on ustalany indywidualnie. Na przykład, jeśli turysta podpisał ochronę na koszty leczenia do 100 tysięcy, przekroczenie tej kwoty wiąże się z koniecznością samodzielnego pokrycia dalszych usług medycznych.

Jak wykupić ubezpieczenie turystyczne w kraju lub za granicą? 

Jeśli korzystasz z usług biura podróży, zapytaj o dodatkowe ubezpieczenie konsultanta. Zazwyczaj biura współpracują i mają podpisane umowy z ubezpieczalniami. Tak jest w przypadku TUI, ITAKI i Rainbow. Co jednak, jeśli planujesz wakacje na własną rękę? W tym przypadku wybierz się osobiście do firmy ubezpieczającej podróżników. Może to być Aviva, Allianz, PZU, Warta lub Generali. 

W Internecie znajdziesz także wiele wygodnych porównywarek ubezpieczeń. Są dostępne między innymi na stronie Rankomatu. Alternatywą jest również portal Kioskopolis. Ponadto na witrynie Polisaturystyczna masz możliwość wypełnienia formularza, który wygodnie dopasuje ubezpieczenie do specyfiki Twojego wyjazdu. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczalnie działają na innych zasadach w dobie COVID-19. Co musisz wiedzieć?

Które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy turystyczne obejmujące zachorowanie na COVID-19? 

Przed pandemią w sezonie wycieczki wykupywało około 700-800 tysięcy Polaków miesięcznie. Obecnie podróże w czasach koronawirusa wyglądają inaczej. Ubezpieczyciele dostosowują regulacje do obecnej sytuacji. Niektórzy nie świadczą pokrycia kosztów leczenia w razie zachorowania na COVID-19, tak jak na przykład PZU.

Dlatego warto wybrać polisy od firm, które obejmą ochroną turystę w razie zachorowania. Takie usługi świadczy między innymi:

  • LINK 4,
  • AXA i AXA Assistance,
  • Warta,
  • Wiener (ubezpieczenie nie będzie aktualne w razie ogłoszenia stanu wyjątkowego),
  • Europa Ubezpieczenia (poza osobami wyjeżdżającymi do Chin),
  • Signal Iduna (w przypadku SARS-COV-1 lub SARS-COV-2),
  • Proama,
  • Generali.

Więcej na temat towarzystw świadczących ochronę w razie zachorowania na COVID-19 znajdziesz pod tym linkiem, na stronie Rankomat. Ceny polis są zróżnicowane – już od około 30 złotych wyzwyż.

Należy pamiętać, że sytuacja na świecie zmienia się dynamicznie, dlatego trzeba monitorować zmiany również w ubezpieczalniach. Podczas konsultacji zapytaj, czy dana firma pokrywa też koszty leczenia choroby wywołanej koronawirusem – i co one dokładnie obejmują. Sprawdź sumę ubezpieczenia przewidzianą na opiekę medyczną oraz zweryfikuj zasięg terytorialny polisy.