W czwartek 17 września 2020 roku Sejm RP uchwalił ustawę wprowadzającą Turystyczny Fundusz Zwrotów, do którego organizatorzy będą mogli wnioskować o wypłaty na rzecz swoich klientów w związku z obowiązkiem zwrotów wpłat za imprezy odwołane (lub z których turyści zrezygnowali) w związku z ogłoszeniem pandemii koronawirusa.

Ustawa zakłada, że wypłacone turystom pieniądze zostaną przez organizatorów zwrócone w okresie 6 lat, co ma stanowić istotną pomoc dla branży turystycznej zagrożonej masowymi bankructwami w związku z zatrzymaniem ruchu turystycznego na wiosnę. Ze szczegółowymi rozwiązaniami można zapoznać się w osobnym artykule: TARCZA ANTYKRYZYSOWA DLA TURYSTYKI – ZWROTY DLA KLIENTÓW (TURYSTYCZNY FUNDUSZ ZWROTÓW).

Ustawa wymaga jeszcze podpisu Prezydenta i co najważniejsze wdrożenia przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny odpowiedniego systemu do obsługi wniosków organizatorów i podróżnych.

Już teraz wiadomo, że pula środków z Turystycznego Funduszu Zwrotów jest ograniczona i będzie się liczyła kolejność zgłoszeń.