W ostatnich dniach wiele słyszało się o sposobach obejścia przez turystów i właścicieli obiektów noclegowych zakazu dotyczącego świadczenia usług hotelarskich. Do najczęstszych przypadków zaliczane jest nadużywanie wyjątku od zakazu polegającego na dopuszczeniu przyjmowania gości w ramach podróży służbowych. Onet przedstawił również inny sposób jaki zastosował jeden z hotelarzy w miejscowości popularnej wśród amatorów sportów zimowych – wynajmowanie pokoi jako schowki na narty.

Rzeczpospolita donosi, że rząd nie pozostaje ślepy na te informacje i przestrzega, iż w przypadku ujawnienia nadużyć „przedsiębiorcy nieprzestrzegający obowiązków muszą liczyć się z ryzykiem nałożenia na nich kary grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł za naruszenie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dodatkowo przedsiębiorcy narażają się na odpowiedzialność karną za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia poprzez dopuszczenie do rozprzestrzeniania się epidemii i szerzenia się choroby zakaźnej. W myśl kodeksu karnego jest to zagrożone karą pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu.”

Wszyscy przedsiębiorcy branży turystycznej powinni się zapoznać z naszym artykułem dotyczącym drugiej tarczy finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju. Rząd ogłosił planowaną drugą część pomocy tym razem wyłącznie dla sektorów gospodarki najbardziej poszkodowanych przez stan epidemii. Na liście są praktycznie wszystkie PKD związane z turystyką, a wśród propozycji przedstawiono kolejne subwencje i możliwość umorzenia subwencji udzielonej na wiosnę. Pierwsze wnioski będzie można składać już po nowym roku.

Dołącz do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami z branży turystycznej

.