Po ponad miesiącu wstrzymania prac nad nową ustawą pomocową dla branży turystycznej 10 września 2020 roku senatorowie powrócą do prac nad tzw. „mikrotarczą dla turystyki”, która przewiduje działania pomocowe skierowane wyłącznie dla branży turystycznej – w tym oczekiwany Fundusz Zwrotów.

Przypomnijmy, że ustawa dotycząca tych kwestii została przyjęta przez Sejm już 13 sierpnia 2020 roku – w tym artykule informowaliśmy o szczegółach projektu tarczy antykryzysowej dla turystyki.

Następnie ustawa trafiła do Senatu, który po czterech dniach zwiesił prace nad tym aktem prawnym i odłożył je na kolejne posiedzenie, które przypada jutro tj. 10 września 2020 roku.

Projekt najprawdopodobniej zostanie w znacznej części zmieniony ale o ostatecznej wersji ustawy i tak przesądzi większość sejmowa, która na dzień dzisiejszy nie zdradza planów co do zasadniczych poprawek. Na dzisiejszej konferencji prasowej Minister Emilewicz zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu zakończą się prace parlamentarne nad ustawą (posiedzenie sejmu planowane jest na 16 i 17 września) i nie wspominała nic o modyfikacjach przyjętych rozwiązań, a odpowiadając na pytania uczestników wydawała się zdecydowanie bronić założeń zawartych w projekcie.

To raczej prowadzi do wniosku, że w drugiej połowie września będziemy mieli mikrotarczę dla turystyki w wersji takiej jak została zaproponowana miesiąc temu i ten okres można będzie uznać niestety za stracony.

Do uruchomienia Funduszu Zwrotów poza przegłosowaniem ustawy konieczne jest jeszcze stworzenie systemu przyjmującego wnioski o wypłaty. Na szczęście przedstawiciele Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który będzie się tym zajmował, zapewniają że rozwiązania powstaną bardzo szybko.