Już na początku kwietnia pojawiły się doniesienia o przygotowywanym w Ministerstwie Rozwoju programie wsparcia turystyki w postaci bonów 1000+ ale niestety poza tymi ogólnymi założeniami nie poznaliśmy żadnych szczegółów planowanej pomocy.

Tuż przed świętami branża postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i przygotować własne postulaty, które dziś (14.04) mają zostać przesłane do Departamentu Turystyki w Ministerstwie Rozwoju.

Na chwilę obecną ostateczny kształt wystąpienia nie jest jeszcze gotowy niemniej z dyskutowanych na forach społecznościowych propozycji na pierwszy plan wysuwają się następujące tematy:

  1. bony turystyczne 1000+ powinny obejmować nie tylko obiekty noclegowe i organizatorów turystyki ale całą branżę, w tym: przewodników, muzea, wypożyczalnie sprzętu,
  2. system bonów powinien być jak najprostszy w zastosowaniu, żeby dotarł do jak największej liczby ludzi, a ostatecznie przedsiębiorców. Zdaniem przedstawicieli branży ten warunek spełniają odliczenia wydatków od podatku dochodowego,
  3. kwota bonu powinna zostać przeznaczona na usługi w Polsce.

Ostatni z punktów programu może wydawać się kontrowersyjny zwłaszcza dla organizatorów turystyki zagranicznej.