Witajcie w kolejnym podsumowaniu tygodnia!

Niestety upłynął on pod znakiem pogłębionego zaostrzenia zasad związanych z „małym lockdown’em”, który na pewno nie pomaga branży turystycznej. Do piątku  (23.10) wycieczki mogły być organizowane dla max. 10 osób w strefie czerwonej i 20 osób w strefie żółtej. Od soboty na terenie całego kraju jest to już maksymalnie 5 osób.

I w takich warunkach docierają do nas niepokojące informacje dotyczące wzrostu zadłużenia firm z branży turystycznej. Rzeczpospolita podaje, że „kwota zobowiązań przedsiębiorców turystycznych wobec dostawców i banków zbliżyła się pod koniec sierpnia do 120 milionów złotych, rosnąc szybciej niż w innych branżach”. Nie wydaje się to być zaskakujące zwłaszcza, że akurat ta branża po wiosennym zamknięciu wróciła tylko częściowo do działalności, a przecież duża część subwencji udzielonych w kwietniu i maju zalicza się po stronie zobowiązań albowiem w jakimś stopniu będą podlegały zwrotowi. 

Przydałaby się w tym momencie wiarygodna informacja z rządu o przygotowywanym wsparciu lub innym planie dla branży turystycznej na ten czas, tymczasem nadal docierają jedynie coraz słabsze deklaracje nowego Ministra Rozwoju. Mowa jest o punktowych rozwiązaniach i zwolnieniach z podatków – to wydaje się zdecydowanie za mało.

W ostatnim tygodniu zapełnił się natomiast parking autokarowy pod Zamkiem Królewskim na Wawelu. Autobusy nie przywiozły oczywiście tłumów spragnionych zwiedzania turystów, a protestujących przedsiębiorców branży turystycznej domagających się „odroczenia spłat rat kredytów i umów leasingowych, dodatkowej puli środków w ramach Tarczy Antykryzowej, umorzenia w całości wcześniejszych subwencji, dopłat do wynagrodzeń i postojowego oraz przedłużenia o kolejne 3 miesiące zwolnienia z ZUS”.

Odchodząc od tych zdecydowanie pesymistycznych tematów proponujemy artykuł z łamów TwojeBiuroPodróży.pl o przyszłości zawodu pilota wycieczek i rezydenta w czasach COVID-19. Mamy nadzieję, że najbliższe tygodnie przyniosą więcej pozytywnych informacji, do usłyszenia!

Dołącz do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami z branży turystycznej

.