Od ostatniego podsumowania w TWBP wydarzyło się dużo. Pogarszająca się sytuacja epidemiczna w Polsce wymusiła na rządzie radykalne działania w tym znaczne ograniczenia w gromadzeniu się ludzi. To dla turystyki oznacza również częściowy lockdown z ograniczeniem grup do 10 osób w strefie czerwonej lub 20 w strefie żółtej. Trudno sobie wyobrazić jak w tym momencie prowadzić jakąkolwiek działalność.

W Rzeczpospolitej ukazał się ciekawy wywiad z byłym Prezesem Krakowskiej Izby Turystyki i przedsiębiorcą – Piotrem Laskowskim, który wypunktował działania rządu, który „odmówił wsparcia firmom turystycznym obsługującym zagranicznych turystów odwiedzających Polskę”. Jego zdaniem „Szczególnie cierpi sektor turystyki przyjazdowej. Jest traktowany jak dzieci gorszego Boga”.

W Onecie pojawił się ciekawy wywiad z nauczycielem historii z Częstochowy, który wybrał się niedawno z klasą na wycieczkę do Włoch. Choć przyznaje, że nie było to łatwe przedsięwzięcie równocześnie dodaje „nie możemy stać się zakładnikami tego wirusa. Musimy stosować się do wszystkich obostrzeń epidemiologicznych, ale nie wolno nam zaprzestać nauczania. Szkoła musi nadal spełniać swoje edukacyjne i wychowawcze funkcje”.

Wracając do łamów TWBP w ostatnim tygodniu przedstawiliśmy również analizę dotycząca relacji pomiędzy udziałem turystyki w PKB danego kraju, a tworzeniu przez te państwa przyjaznych warunków dla klientów biur podróży

W Rzeczpospolitej pojawiła się zapowiedź Jarosława Gowina – nowego wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii dotycząca kolejnej precyzyjnie zaplanowanej pomocy dla branży turystycznej. Czy to tylko zapowiedzi, czy pójdą za tym konkretne działania dowiemy się już w najbliższych tygodniach.

Tymczasem z kraju dobiegają dramatyczne apele o wstrzymanie egzekucji komorniczych przeciwko właścicielom obiektów hotelarskich. Złożyli go do Ministerstwa Rozwoju Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie oraz Prezes Polskiej Izby Hotelarzy.

Na koniec polecamy nasz artykuł dotyczący wprowadzania zmian w umowach z klientami (ogólnych warunkach uczestnictwa), które miałyby uchronić przed koniecznością zwrotów pełnych kwot w nadzwyczajnych sytuacjach. W artykule odpowiadamy na pytanie czy takie zapisy będą zgodne z prawem ochrony konsumentów.

Dołącz do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami z branży turystycznej

.