Właśnie trwa sezon urlopowy – co roku Polacy chętnie wylatują na wakacje poza granice kraju. W 2019 roku najbardziej obleganymi kierunkami była Grecja, Turcja i Bułgaria. W 2020 roku niestety zdecydowanie mniej rodaków wyruszy na zagraniczne wojaże. Pandemia koronawirusa dla wielu osób się wiąże z rezygnacją z tej formy wypoczynku. Niektórzy jednak mimo wszystko planują polecieć na wymarzone wakacje. Jakie środki ostrożności koniecznie trzeba zachować w samolocie?

Zasady bezpieczeństwa podróży samolotem a COVID-19

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson nawołuje: Tylko konsekwentne stosowanie się do zaleceń uczyni latanie bezpiecznym. Apeluję również do pasażerów o wykonywanie poleceń personelu lotniczego i pracowników lotnisk. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnemu zrozumieniu podróż lotnicza przebiegnie szybko i sprawnie. Warto zatem poznać niezbędne zasady bezpieczeństwa, które obowiązują w dobie koronawirusa.

Zasady zostały opisane przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Obowiązują zarówno na lotnisku, pokładzie, jak i po wylądowaniu.

  • Oczekiwanie na lot – najważniejsze jest zachowanie odstępu 1,5 metra od innych ludzi. Jeśli obok znajduje się osoba, która kaszle lub kicha, odstęp musi wynosić co najmniej 2 metry.
  • Maseczki – pasażerowie są zobowiązani do zabrania ze sobą kilku maseczek ochronnych, najlepiej wielokrotnego użytku. Szacuje się, by zmieniać ją co około 4 godziny. Należy założyć maseczkę już od momentu wejścia na lotnisko. Zużytą, trzeba wyrzucić do kosza na śmieci, wielorazową schować do szczelnej torebki foliowej.
  • Dezynfekcja – ręce powinno się dezynfekować kilka razy w ciągu godziny. Pasażer musi się zaopatrzyć w odpowiedni płyn dezynfekujący, chusteczki nawilżające i chusteczki higieniczne w razie kaszlu lub kataru. W wyposażeniu trzeba mieć książeczkę szczepień, książeczkę zdrowia dziecka oraz wykaz leków zażywanych na stałe.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas podróży samolotem w dobie koronawiursa?

Przed każdym wyjazdem, sprawdź dokładnie ostrzeżenia dotyczące danego kraju. Sytuacja epidemiczna zakażeń COVID-19 nieustannie ulega zmianie. Aktualne komunikaty są dostępne na portalu: Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Warto też skorzystać z dogodnej opcji odprawy online.

Przy wejściach do terminalu są wykonywane kontrole pomiary temperatury. Jeśli zaś w trakcie lotu zauważysz u siebie objawy grypopodobne, poinformuj o tym personel pokładowy lub medyczny. Unikaj także dotykania powierzchni ogólnodostępnych, a jeśli jest to konieczne, załóż rękawiczki. One również powinny się znaleźć w podręcznym wyposażeniu. Na pokład weź ze sobą jak najmniej rzeczy, by jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko zakażenia siebie i innych podróżujących.

Stosując się do powyższych zasad, ograniczasz ryzyko rozprzestrzeniania koronowirusa. Zadbaj o siebie i pasażerów, a wymarzone wakacje będą przebiegały w wyjątkowej atmosferze!