Witajcie w kolejnym podsumowaniu tygodnia!

Lockdown nie odpuszcza. Obowiązujące od soboty (7.11) nowe Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń związanych z epidemią wprowadziło już faktyczne zamknięcie hoteli dla turystów. Noclegi mogą być udzielane wyłącznie w ramach podróży służbowych a wszelkie inne pobyty muszą zakończyć się do wtorku 10 listopada 2020. Na horyzoncie nie widać tymczasem poprawy, a raczej tzw. kwarantannę narodową. 

Trzeba jednak przyznać, że kolejne wprowadzane od miesiąca ograniczenia nie mają już wielkiego wpływu na działalność branży turystycznej (za wyjątkiem hoteli). Przy ograniczeniach imprez na poziomie 10-20 osób ich organizacja i tak byłaby nieopłacalna oraz po prostu brak jest chętnych klientów na usługi turystyczne. W tym kontekście lockdown i kwarantanna narodowa mogą przynieść przedsiębiorcom pomoc państwa, której by nie uzyskali gdyby działalność była teoretycznie możliwa. 

W minionym tygodniu opisywaliśmy prace nad skromną tarczą antykryzysową, a już znamy plany rządu na podjęcie bardziej zdecydowanych działań – niewątpliwie w związku z przewidywanym dłuższym zawieszeniem działalności. Działania mają obejmować łącznie 10 obszarów i poza postojowym i zwolnieniem ze składek społecznych przedsiębiorców branży turystycznej może zainteresować również dofinansowanie kosztów stałych działalności, umorzenie subwencji z PFR czy dofinansowanie zatrudnienia i rozszerzenia zakresu działalności. Póki co mamy „wyliczankę” na stronie internetowej, czas pokaże co z tego znajdzie się w konkretnych aktach prawnych.

Na koniec zapraszamy do zapoznania się z naszą nowa podstroną dotyczącą rozpoczęcia i prowadzenia działalności biura podróży. Wierzymy, że gdy wszystkie te ograniczenia znikną znów pojawią się ludzie chętni zainwestować swój czas, wiedzę i doświadczenie w rozwijanie działalności w branży turystycznej. Ta strona ma być drogowskazem jak krok po kroku rozpocząć biznes. Przewodnik skierowany jest raczej do osób nowych na rynku ale i obeznani z branżą znajdą tam coś dla siebie w zakresie przepisów prawnych czy porad dotyczących marketingu w mediach społecznościowych. Na początek tłumaczymy czym różni że organizator turystyki od agenta turystycznego, a w kolejnych tygodniach będziemy systematycznie uzupełniać zbiór artykułów w tej tematyce.

Do usłyszenia za tydzień!

Dołącz do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami z branży turystycznej

.Dołącz do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami z branży turystycznej