To już nasze ostatnie podsumowanie tygodnia w tym roku. Wypada akurat w dniu gdy rozpoczyna się wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów tzw. kwarantanna narodowa, która potrwa do końca ferii czyli do 17 stycznia 2021. Od dziś z hoteli korzystać mogą tylko określone grupy zawodowe np.  medycy, piloci i załogi samolotów, kierowcy oraz cześć funkcjonariuszy służb państwowych, a także dyplomaci i sportowcy. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem restauracje nadal mogą wydawać posiłki tylko na wynos, a zamknięte pozostają dyskoteki, kluby nocne, baseny, aquaparki, siłownie, kluby fitness i tym podobne.

Nie dziwi że w mediach słyszymy na przemian o obostrzeniach oraz wdrażanej i planowanej pomocy dla przedsiębiorców. To co już jest wygląda raczej skromnie – to tzw. tarcza 6.0 i poprawki do tarczy 5.0 wprowadzające zwolnienia z ZUS, postojowe, mikropożyczki i dofinansowanie do wynagrodzeń. Niestety wsparcie tylko dla ściśle określonych grup przedsiębiorców i za określony okres czasu. Działania raczej rozczarowały branże ale mają jeden zasadniczy plus – są już wprowadzone bo Prezydent podpisał ustawę.

To co robi większe wrażenie jest póki co tylko zapowiedzią Premiera Morawieckiego: „Rząd przeznaczy miliard złotych na wsparcie gmin i powiatów z południa Polski, które ucierpią w związku z obostrzeniami społecznymi i gospodarczymi. 35 miliardów złotych pójdzie na tarczę PFR 2.0 dla całej gospodarki”. Zapowiedzi wskazują, że wnioski o nowe wsparcie będzie można składać już w styczniu więc niedługo przekonamy się co z tego zostanie faktycznie wdrożone.

Na koniec proponujemy jeszcze nasz artykuł o szczepiące i przewidywaniach czy pomoże ona ocalić nie tylko polską ale i światową turystykę. Wnioski płynące z tego materiału wydają się umiarkowanie pozytywne i przy tym optymistycznym akcencie pozostańmy.

Życzymy wszystkim Czytelnikom aby przyszły rok przyniósł choć częściowo, powrót do normalności!

Dołącz do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami z branży turystycznej

.