Do wakacji coraz mniej czasu a organizatorzy letniego wypoczynku dzieci nadal nie wiedza czy i w jakiej formie będą mogli zorganizować kolonie i obozy.

Po pierwszych zapowiedziach ministra zdrowia, iż w tym roku wakacji nie będzie, przyszedł czas na bardziej optymistyczne informacje. Kolejne etapy rozmrażania gospodarki w tym otwarcie hoteli i obiektów noclegowych, a niedawno również otwarcie gastronomii powodują, że organizacja wypoczynku dzieci wydaje się coraz bardziej prawdopodobna.

Takie zapowiedzi dochodzą do organizatorów również od przedstawicieli rządu ale w tej chwili najważniejszy wydaje się być czas. Ministrowie muszą zrozumieć, że organizacja kolonii, zwłaszcza w nowych warunkach sanitarnych, wymaga przygotowania, a dodatkowo sprzedaż w biurach podróży od marca praktycznie stanęła.

Organizatorzy w oczekiwaniu na decyzje Rządu odwołują już pierwsze turnusy, a tymczasem serwis Money.pl donosi, że  Główny Inspektor Sanitarny wraz z Ministerstwem Zdrowia przygotowali wytyczne dla organizatorów letnich obozów i kolonii dla dzieci.

W artykule wskazano następujące wytyczne do spełnienia przez organizatorów i właścicieli obiektów:

  • w pokoju może być maksymalnie 4 osoby przy zachowaniu minimum 4 m2 powierzchni noclegowej na 1 osobę,
  • grupy maja liczyć ok. 12-14 osób,
  • podczas posiłków będzie obowiązywał dystans 1,5m,
  • w zorganizowanym wypoczynku mogą wziąć udział tylko dzieci zdrowe (oświadczenie rodziców),
  • dzieci i opiekunowie będą wyposażeni w „indywidualne środki ochrony osobistej”.

Ostateczne wytyczne dla organizacji kolonii powinniśmy poznać w ciągu najbliższych 2 tygodni. Najbardziej prawdopodobnym terminem będzie początek czerwca kiedy to wdrażany ma być kolejny etap odmrażania gospodarki.