Witajcie w kolejnym podsumowaniu tygodnia!

W minionych 7 dniach branża turystyczna otrzymała kolejny cios od rządu. Premier ogłosił, że w styczniu odbędą się ferie zimowe skumulowane dla wszystkich województw w jednym terminie z równoczesnym zakazem organizacji wyjazdów.

Nie osłodzi tej wiadomości raczej decyzja o zwolnieniu ze składek z ZUS również organizatorów turystyki. Światełkiem w tunelu mogą okazać się jednak dalsze programy pomocowe takie jak: umorzenie PFR, długoterminowe kredyty na prowadzenie działalności czy dofinansowanie PFR do kosztów stałych firm.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii, odpowiedzialny za turystykę, Andrzej Gut-Mostowy zapowiedział również, że zwolnienie z ZUS, postojowe, dofinansowanie do wynagrodzeń czy mikrodotacje rząd będzie mógł teraz przyznawać niemal na bieżąco, w miarę rozwoju sytuacji epidemicznej.

Mimo tych zapowiedzi sytuacja w branży niestety ciągle się pogarsza. Z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego wynika, że 38 proc. osób zatrudnionych bezpośrednio w hotelarstwie straciło pracę od początku roku do końca października. Tymczasem na naszych łamach pytamy czy nakładanie na turystykę w ogóle ma sens i jest uzasadnione? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista…

Dołącz do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami z branży turystycznej

.