Kilka dni temu GUS opublikował raport dotyczący “Turystyki w Polsce w obliczu pandemii COVID-19”. Co z niego wynika?

1. 100% spadek liczby turystów w Polsce w okresie stanu zagrożenia epidemicznego.

Wg raportu zanotowaliśmy 65% spadek liczby turystów w Polsce w marcu (porównując marzec 2020 z marcem 2019). Warto przypomnieć, że stan zagrożenia epidemicznego w Polsce ogłoszono 14 marca, a tym samym ograniczono działalność związaną z prowadzeniem obiektów noclegowych. Wprowadzone ograniczenia nie dotyczyły hoteli. Okres obowiązywania ograniczeń to 55% wszystkich dni w marcu, czyli spadek był jeszcze większy. Na tej podstawie możemy sądzić, że spadek liczby turystów w Polsce w okresie stanu zagrożenia epidemicznego mógł wynieść nawet 100%.

2. Wydatki turystów w Polsce w okresie stanu zagrożenia epidemicznego spadły do zera.

Wg raportu wydatki turystów w Polsce w pierwszym kwartale są niższe o 17% (porównując pierwszy kwartał 2020 z pierwszym kwartałem 2019). Okres obowiązywania ograniczeń to około 19% wszystkich dni w pierwszym kwartale. Zakładając kilkuprocentowy wzrost cen, można wnioskować, że wydatki turystów od momentu wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce spadły w okolice zera.

3. Wg raportu liczba ogłoszeń 31 marca na portalach rezerwacyjnych spadła o 39% w porównaniu do zeszłego roku (porównując dane z 31 marca 2020 z danymi z 31 marca 2019).

Dane wynikające z raportu prezentują skalę strat, jakie poniosła branża. To od nas zależy, jak turystyka będzie wyglądać po pandemii COVID-19. Jeśli są wśród nas osoby, które w tym roku planują podróże, apelujemy, abyśmy solidarnie wspierali polską turystykę!

#WspieramPolskaTurystyke

Źródło: “Turystyka w Polsce w obliczu pandemii COVID-19