Jak podaje Eurostat w jednym ze swoich raportów, na wakacje w ubiegłym roku nie mogło sobie pozwolić 29% obywateli krajów Unii Europejskiej. Jeżeli jednak porównamy to z wynikiem z 2010 roku, poza Włochami i Grecją odsetek społeczeństwa, który z powodów materialnych nie mógł wyjechać na wczasy, spadł w każdym kraju członkowskim.

W podobnym badaniu zrealizowanym przed dekadą aż 39% ankietowanych nie miało pieniędzy na wakacje. W ciągu dekady odsetek ten spadł o 10%. Zauważmy, że w badaniu, o którym więcej przeczytacie TUTAJ, analitycy Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat pytali o możliwość wyjechania na tygodniowy urlop Europejczyków w wieku powyżej 16 lat.

W 2019 roku niemal co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej nie mógł wyjechać na wakacje (29 proc.). Najgorszy wynik odnotowano w Rumunii, gdzie aż 54% obywateli nie mogło pozwolić sobie na wczasy z powodów finansowych. Dalej są Grecja (49 proc.), Chorwacja (48 proc.), Cypr (45 proc.) i Włochy (44 proc.).

Wynik Polski oscyluje wokół średniej i wynosi 33%, co plasuje nas na 12. miejscu w zestawieniu. Najlepsza okazała się Szwecja, gdzie średnio 9 na 10 ankietowanych mogło sobie pozwolić na tygodniowe wczasy. Dobrze wypadają również Dania (11 proc.), Luksemburg (11 proc.), Finlandia (12 proc.), Niemcy (13 proc.) i Austria (13 proc.). Jeśli rozszerzyć badanie o kraje spoza Wspólnoty, ranking otwierają Norwegia, Szwajcaria i Islandia, gdzie odsetek społeczeństwa bez oszczędności na wakacje w 2019 roku nie przekroczył 10 procent.

Nie ulega więc wątpliwości, że odsetek obywateli, którzy nie mogą sobie pozwolić na wczasy, od 2010 roku regularnie spada. Jednocześnie Eurostat podkreśla, że w tym roku średni spadek zostanie zatrzymany przez koronawirusa.